جمعه ، 26 مرداد 1397

بازدید هیئت مدیره انجمن از خبرگزاری های استان

هجدهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 21 مرداد ماه 97 با حضور تمام اعضا و بازرسین درمحل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن،...

گزارش ترابرد از برخورد سفارت ایران با رانندگان و مدیران شرکت های حمل و نقل معضل کارت دعوت!

سال هاست که فعالان عرصه حمل و نقل از غربتی دو جانبه در کشورهای خارجی رنج می برند. تجربه حضور در کشوری بیگانه از یک سو و عدم حمایت سفارت خانه های ایران از سوی دیگر باعث شده تا رانندگان، تاجران و م...

رایزن اقتصادی اما سیاسی؟

انتقادات و انتظارات بخش خصوصی از وابسته های اقتصادی کشور در سفارت خانه هاروزانه از هر گوشه و کنار خبرهای تلخی از رکود بخش های مختلف اقتصادی، نوسان های عجیب و غریب نرخ ارز و بازگشت کابوس تحریم ها ...

...شود روزی گلستان غم نخور

مهرداد تقی زاده، معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازیدر حوزه حمل و نقل بین المللی مشکلات ترانزیت به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شوند. یکی از کارهایی که در وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری و ان...

نجات حمل و نقل با اعزام رایزن حمل ونقلی

مدیران و فعالان صنعت ترانزیت به نقد و بررسی دیپلماسی حمل و نقل در منطقه می پردازند«کارت دعوت نفرستاده بودیم. نمی آمدید» عبارت معروفی که هر راننده ترانزیت و مدیر شرکت حمل و نقل اگر برا...

بازدید هیئت مدیره انجمن از خبرگزاری های استان گزارش ترابرد از برخورد سفارت ایران با رانندگان و مدیران شرکت های حمل و نقل معضل کارت دعوت! رایزن اقتصادی اما سیاسی؟ ...شود روزی گلستان غم نخور نجات حمل و نقل با اعزام رایزن حمل ونقلی

تاکید بر کاهش هزینه و زمان برای توسعه ترانزیت میان ایران و ترکیه

نویسنده : 1396/10/14

در كميسيون مشترك حمل‌ونقل بین‌الملل جاده‌ای مطرح شد:
 چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸ - جاده‌ای

پرچم ایران و ترکیهمدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده ای در كميسيون مشترك حمل‌ونقل بین‌الملل جاده‌ای فی‌مابین ايران و تركيه اظهار داشت: دو عامل مهم هزینه و زمان را برای توسعه ترانزیت باید كاهش داد تا علاوه بر تسهیل ورود و خروج ناوگان ایرانی از خاک ترکیه، ناوگان ترک نیز از طریق ایران به كشورهای حوزه CIS و افغانستان و پاكستان و غیره سفر كنند.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، كميسيون مشترك حمل‌ونقل بین‌الملل جاده‌ای فی‌مابین جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تركيه در سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌ای به مدت دو روز شروع به کارکرد.

در اين كميسيون مشترك قرار است طرفين به يك يادداشت تفاهم مشترك براي ارتقاء سطح خدمات و توسعه روابط حمل‌ونقلی و احیاناً رفع پاره‌ای از مشكلات بپردازند.

در ابتدای این نشست رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی این سازمان با اشاره به سوابق تاریخ همکاری‌های مشترك میان ایران و تركیه درزمینه تجارت كالا و ترانزیت آن گفت:اولین موافقت‌نامه حمل‌ونقلی بین دو كشور در سال ۱۹۸۰ منعقدشده است كه با اصلاحیه آن در سال ۱۹۹۵ مهم‌ترین مشخصه آن‌که همانا تردد بدون جواز برای حمل‌ونقل و ترانزیت بود به امضاء مقامات عالی رتبه دو كشور رسید و لازم‌الاجرا شد.

وی با اشاره به اینكه تاكنون جلسات متعددی بین سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و طرف ترکیه‌ای برگزارشده است ادامه داد: متاسفانه جلسات كمیسیون مشترك بین دو كشور در سال‌های گذشته به‌صورت غیرمنظم برگزارشده كه امیدواریم در دور جدید با توجه به اینكه دو كشور خواهان ارتباطات بیشتر تجاری و ترانزیتی هستند این جلسات به‌صورت منظم برگزار شود تا دو كشور دوست و همسایه بتوانند روابط بین‌المللی حمل‌ونقلی خود را توسعه داده و این جلسات منظم شروعی برای برنامه‌های منظم ترانزیتی بین دو كشور باشد.

نفیسی بابیان اینكه حجم تجارت میان ایران و تركیه به ۵ میلیارد دلار رسیده است گفت: جمع‌بندی‌های ما در اواخر سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد در سالی كه گذشت ۶۵ هزار دستگاه كامیون ایرانی وارد تركیه شده‌اند و همچنین ۷۸ هزار دستگاه كامیون عبوری ترکیه‌ای از كشور ما عبور کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه روابط با تركیه است خاطرنشان كرد: اگر برای گسترش روابط بین‌المللی خود تلاش می‌کنیم باید دو عامل مهم هزینه و زمان را برای توسعه ترانزیت كاهش دهیم زیرا تعدیل این دو عامل باعث می‌شود تا از طرفی ناوگان ایرانی به‌راحتی وارد تركیه شده و از آن خارج شوند و از طرفی دیگر ناوگان ترکیه‌ای بتوانند از طریق ایران به كشورهای حوزه CIS و افغانستان و پاكستان و غیره سفر كنند.

در پایان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌و‌نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران با اشاره به اینكه ایران و تركیه دارای سه مرز مشترك برای عبور و مرور هستند افزود: برای ارتقاء سطح روابط و تسهیل در عبور و مرور ناوگان‌های دو طرف پیشنهاد می‌کنم تا هر سه ماه یک‌بار یك كمیسیون مشترك در این سه مرز تشكیل شود تا به ارتقاء سطح روابط فی‌مابین بیانجامد.

در ادامه این نشست سایم ایچوقلو مدیرکل مقررات جاده‌ای وزارت حمل‌ونقل و ارتباطات و دریایی تركیه به‌عنوان ارشد مذاکره‌کننده طرف مقابل با تشكر از حسن مهمان‌نوازی طرف ایرانی و با اشاره به اینكه توافق بین‌المللی حمل‌ونقل كالا و مسافر میان دو كشور درزمینه جاده‌ای در حال اجرایی شدن است گفت: همه‌ساله این كمیسیون مشترك بین دو كشور برگزار می‌شود كه مهم‌ترین دستاورد آن حل‌وفصل مشكلات موجود بر سر راه حمل‌ونقل جاده‌ای است كه حركت بسیار نیكویی است.

وی با تأکید بر اینكه در چهارچوب حسن نیت متقابل مسئولین و مقامات عالی‌رتبه می‌توانند هر مسئله و مشكلی را حل كنند افزود: مشكلات بسیاری بر سر اجرایی شدن كامل موافقت‌نامه حمل‌ونقلی فی‌مابین دو كشور وجود دارد كه باید در این كمیسیون برای مشكلات موجود تلاش كنیم تا به یک‌راه حل دائمی دست‌یابیم.

مذاکره‌کننده ارشد ترکیه‌ای ادامه داد: البته در حال حاضر طبق موافقتنامه مذكور کامیون‌های دو كشور برای ترانزیت نیازمند اخذ مجوز عبور نیستند كه این امری بسیار با ارزش است، با این‌حال گسترش روابط و حمل‌ونقل نیازمند تلاش بیشتر است و امیدواریم تا در این كمیسیون به راه‌حل‌هایی دست‌یابیم تا گام‌های محكمی برای افزایش مبادلات حمل‌ونقلی فی‌مابین برداریم زیرا اگر بستر ترانزیت و حمل‌ونقل جاده‌ای دو كشور گسترش یابد آن زمان همکاری‌های دیگر اقتصادی ایران و تركیه آغاز می‌شود.

این گزارش می‌افزاید نشست این كمیسیون در روزهای ۱۲ و ۱۳ دی‌ماه ادامه خواهد داشت.

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی 13 دی ماه 96