دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

بار دیگر؛حضوری پرشور

بیست و هشتمین مجمع عمومی عادی انجمن شب گذشته به تاریخ 29 اردیبهشت 98 با حضور پر شور حداکثر اعضا برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن ،حضور پر شور و حداکثری مدیران شرکت ها ودر مجمع عمومی عادی نشا...

سرانجام ورود نیمه یدک افغانی تعیین تکلیف شد

پنجمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی استان خرسان رضوی روز گذشته به تاریخ 22 اردیبهشت 98 باحضور تمام اعضا و بازرسین برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی شرکت های ح...

بودجه سال 98 و تراز مالی 97 تصویب شد

چهارمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 15 اردیبهشت 98 با حضور تمام اعضا و بازرسین درمحل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن س...

دبیر خانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی بررسی میکند

سومین جلسه هیئت مدیره انجمن روز گذشته به تاریخ 8 اردیبهشت 98 با حضور تمام اعضای هیئت مدیره برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن در پی پیگیری میزان گاز صادر شده به افغانستان و میزان درخواست تجار ...

یک سال با ترابرد....

نشریه ترابرد طی یک سال گذشته دست به اقدامی نوین زد و با برگزاری میزگردهای تخصصی در هر شماره تلاش کرد تا مشکلات و دغدغه های حوزه حمل و نقل بین المللی را به گوش مسئولان و دولتمردان برساند با این ام...

بار دیگر؛حضوری پرشور سرانجام ورود نیمه یدک افغانی تعیین تکلیف شد بودجه سال 98 و تراز مالی 97 تصویب شد دبیر خانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی بررسی میکند یک سال با ترابرد....

ضرورت توجه و دقت لازم به تعاریف رسوب کالا در گمرکات کشور

نویسنده : 1398/01/31برخی از مراجع یا کارشناسان ، کالاهای موجود در بنادر را حتی اگر در مرحله تخلیه و تحویل بندر باشد رسوب کالا قلمداد می‌کنند ، اما مرجعی دیگر ، کالایی را که در یک دوره زمانی در بندر دپو می‌شود رسوب کالا ارزیابی می‌کند ، حتی برخی مراجع ، کالاهایی را به عنوان رسوب معرفی می‌کنند که قابلیت اظهار به گمرک را نداشته باشند ؛ در نتیجه باید در این خصوص ، توجه و دقت لازم صورت گیرد .

به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون فنی و گمرکی گمرک کشور در گزارشی ضمن اعلام آخرین آمار و اطلاعات از میزان کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور از اقدامات ویژه گمرک برای تسهیل واردات کالاهای اساسی همچون شکر خبر داد .

میزان کالاهای اساسی موجود در بنادر کشور

جمال ارونقی پیرامون میزان کالای اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور اظهار داشت : در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و پانصد هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور موجود است که بندر امام خمینی (ره) با بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتن کالای اساسی در صدر قرار دارد و بنادر امیرآباد ، شهید رجائی بندرعباس و چابهار به ترتیب با موجودی حدود ۳۰۰ هزار تن ، ۲۷۰ هزار تن و ۱۲۰ هزار تن در رتبه‌های بعدی قرار دارند .

مشکلی بابت تشریفات گمرکی کالاهای اساسی وجود ندارد

معاون رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه در حال حاضر، ۳ کشتی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تنی شکر ، با اخذ دستور حمل یکسره از گمرک، در حال تخلیه و خروج این کالا می باشند ، تصریح کرد : با توجه به موافقت گمرک با حمل یکسرۀ این کالای اساسی ، ضمن اخذ مجوزهای قانونی لازم ، اجازۀ خروج این کالا صادر شده و این کالا بدون هیچ ایستائی در بندر در حال خروج به سمت مقاصد تعیین شده در داخل کشور می‌باشد .

وی در ادامه اضافه کرد : تخلیه کشتی دیگری در بندر امام خمینی (ره) نیز که حاوی ۶۰ هزار تن شکر می‌باشد ، انجام شده و تشریفات گمرکی و خروج این کالا نیز درحال پیگیری می‌باشد .

لازم به ذکر است ، یک فروند کشتی دیگر، حاوی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تن شکر نیز، در آستانه تخلیه و انجام تشریفات گمرکی مربوطه می‌باشد .

۱۸ هزار تن گوشت منجمد در بنادر کشور

جمال ارونقی در ادامه پیرامون میزان کالاهای اساسی موجود در گمرکات کشور ، به وجود ۱۸ هزار تن گوشت منجمد در بنادر کشور نیز اشاره و تصریح کرد : از میزان گوشت اعلامی ، مواردی که به گمرک مراجعه و اقدام به اظهار کالا نموده‌اند ، اظهارنامه در مسیر سبز انتخاب مسیر قرار گرفته و ضمن انجام تشریفات مربوطه همچون اخذ مجوزهای قانونی لازم ، نسبت به صدور اجازۀ خروج کالا به صورت شبانه روزی اقدام شده است .

میزان کالاهای دپو شده در بنادر و گمرکات کشور

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بنادر کشور بیش از ۸۵ هزار کانتینر وجود دارد ، اظهار داشت : بر اساس آخرین اطلاعات ، ۶۴ هزار TEU کانتینر کالا در منطقه ویژه شهید رجایی بندرعباس ، ۶ هزار و چهار‌صد TEU کانتینر در بندر امام خمینی(ره) ، ۶ هزار TEU کانتینر در بندر بوشهر ، ۴ هزار TEU کانتینر در بندر خرمشهر ، ۳ هزار و پانصد TEU کانتینر در بندر چابهار و یک هزار و صد کانتینر کالا در سایر بنادر کشور موجود است .

تعاریف مختلف از رسوب کالا در گمرکات کشور

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان با اشاره و تاکید بر اینکه ، نگاه و تعریف مراجع مختلف از «رسوب کالا» متفاوت است و باید در زمان اعلام آمار رسوب کالا در گمرکات به مبنای محاسبه مرجع راوی توجه شود ، خاطرنشان کرد : برخی از مراجع یا کارشناسان ، کالاهای موجود در بنادر را حتی اگر در مرحله تخلیه و تحویل بندر باشد رسوب کالا قلمداد می‌کنند ، اما مرجعی دیگر ، کالایی را که در یک دوره زمانی در بندر دپو می‌شود رسوب کالا ارزیابی می‌کند ، حتی برخی مراجع ، کالاهایی را به عنوان رسوب معرفی می‌کنند که قابلیت اظهار به گمرک را نداشته باشند ؛ در نتیجه باید در این خصوص ، توجه و دقت لازم صورت گیرد.

منبع: پرتال حمل نقل 31 فروردین 98