يک شنبه ، 11 خرداد 1399

وعده ما؛هشتم تیرماه اتاق بازرگانی

ششمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی روز گذشته به تاریخ 7 خرداد ماه سال جاری با حضور تمام اعضای هیئت مدیره درمحل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن بیست و نهمین ...

بازگشایی مرز میر جاوه درکش و قوس صورت جلسات است

پنجمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین الملل استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 21 اردیبهشت ماه 99 با حضور تمام اعضا در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی، بازگشایی مرز ...

ظرف 48 ساعت مشکل کامیون های سوخت صادراتی در مرز پاکستان حل می شود چ

هارمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ 14 اردیبهشت 99 با حضور تمام اعضا هیئت مدیره در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن ظ...

راه اندازی کریدور های جدید از مسیر ایران کلید خورد

سومین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 7 اردیبهشت 99 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی، وزارت را...

پیگیری معافیت دیرکرد کانتینر

دومین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 31 فروردین ماه 99 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن...

وعده ما؛هشتم تیرماه اتاق بازرگانی بازگشایی مرز میر جاوه درکش و قوس صورت جلسات است ظرف 48 ساعت مشکل کامیون های سوخت صادراتی در مرز پاکستان حل می شود چ راه اندازی کریدور های جدید از مسیر ایران کلید خورد پیگیری معافیت دیرکرد کانتینر

گزارش تكميلي گمرك ايران از عملكرد تجارت خارجي كشور در چهار ماهه نخست سال‌جاري منتشر شد

نویسنده : مدیر سایت 1395/05/12

به گزارش روابط عمومي گمرك ايران به نقل از دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات، براساس آمار تجارت خارجي كشورمان در مدت يادشده در صادرات كالاهاي پتروشيمي كشورمان شاهد ركوردشكني سهم اين كالاها از كل صادرات كشورمان بوده‌ايم، به‌طوري كه با افزايش 41 و 51 صدم درصدي صادرات اين كالاها در سال‌جاري سهم اين كالاها از كل صادرات غيرنفتي به 41 و 51 صدم درصد افزايش يافته است. در اين مدت 6 ميليارد و 769 ميليون دلار انواع كالاي پتروشيمي به وزن 13 ميليون و 684 هزار تن از ايران به ساير كشورها صادر شد. سهم كالاهاي پتروشيمي از كل صادرات كشورمان در چهار ماهه نخست سال گذشته 35 و 52 صدم درصد بود.

همچنين شاهد رشد صادرات ساير كالاها در مدت يادشده بوده‌ايم به نحوي كه صادرات ساير كالاها از مرز 6 ميليارد و 627 ميليون دلار فراتر رفت و با افزايش 20 و 71 صدم درصدي سهم 40 و 64 صدم درصدي را از كل ارزش صادرات غيرنفتي كشورمان به خود اختصاص داد.

بنابراين گزارش با وجود افزايش صادرات پتروشيمي و ساير كالاها، شاهد كاهش صادرات ميعانات گازي در چهار ماهه نخست سال‌جاري بوده‌ايم، به طوري كه در اين مدت، صادرات ميعانات گازي 8 و 77 صدم درصد كاهش داشت و به مرز 2 ميليارد و 912 ميليون دلار رسيد و سهم ميعانات گازي از كل صادرات كشورمان به 17 و 86 صدم درصد كاهش يافت و جاي خود را به محصولات پتروشيمي و ساير كالاها داد.

افزايش واردات چين، تركيه و كره جنوبي از ايران

بنابر اين گزارش واردات چين، تركيه و جمهوري كره از ايران در مدت يادشده به ترتيب 8 و 81 صدم درصد، 10 و 26 صدم درصد و 2439 درصد افزايش يافت و اين در حالي است كه صادرات غيرنفتي ايران به كشورهاي امارات متحده عربي و عراق به ترتيب 8 و 61 صدم درصد و 4 و 61 صدم درصد كاهش يافته است. با اين وجود صادرات غيرنفتي كشورمان به ساير كشورها با رشد قابل‌توجهي همراه بود و در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 32 و 61 صدم درصد افزايش داشته است.

اقلام عمده صادرات

در چهار ماهه نخست سال‌جاري به ترتيب ميعانات گازي با 2 ميليارد و 912 ميليون دلار و سهم ارزشي 17 و 86 صدم درصد، گازهاي طبيعي مايع شده با يك ميليارد و 940 ميليون دلار و سهم ارزشي 11 و 89 صدم درصد، گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با 575 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 52 صدم درصد، روغن‌هاي سبك و فرآورده‌ها به جز بنزين با 510 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 13 صدم درصد و پروپان مايع شده با 494 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 3 صدم درصد عمده‌ترين كالاهاي صادراتي كشورمان بوده‌اند.

كشورهاي عمده صادركننده كالا به ايران

در چهار ماهه نخست سال‌جاري واردات كشورمان از كشورهاي عمده طرف معامله كاهش داشته است، به‌طوري كه در اين مدت ارزش واردات كشورمان از چين 16 و 47 صدم درصد، امارات متحده عربي 30 و 96 صدم درصد، جمهوري كره 26 و 22 صدم درصد، تركيه 18 و 46 صدم درصد و هند 3 و 92 صدم درصد كاهش داشته است. با اين حال واردات ايران از ساير كشورها 26 و 66 صدم درصد افزايش داشته و به 5 ميليارد و 211 ميليون دلار رسيده است.

اقلام عمده وارداتي

براساس اين گزارش در اين مدت كالاهاي اساسي همچنان جايگاه نخست را در ميان اقلام عمده وارداتي به خود اختصاص داده‌اند، به نحوي كه چهار قلم نخست عمده كالاهاي وارداتي كشورمان به اين كالاها اختصاص دارد و به ترتيب برنج با 475 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 70 صدم درصد، ذرت دامي با 335 ميليون دلار و سهم ارزشي 2 و 60 صدم درصد، لوبياي سويا با 315 ميليون دلار و سهم ارزشي 2 و 45 صدم درصد، كنجاله سويا با 240 ميليون دلار و سهم ارزشي يك و 87 صدم درصد اختصاص دارد و قطعات منفصله جهت توليد اتومبيل سواري با ساخت داخل به ارزش 227 ميليون دلار و سهم ارزشي يك و 77 صدم درصد جايگاه بعدي را به خود اختصاص داده است.

آثار مثبت برجام در تجارت خارجي ايران

اين گزارش حاكي است در مجموع در چهار ماهه نخست سال‌جاري 16 ميليارد و 308 ميليون دلار انواع كالا از ايران به ساير كشورها صادر شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 21 و 11 صدم درصد افزايش داشته است.

اين در حالي است كه علاوه بر افزايش چشمگير صادرات غيرنفتي كشورمان در اين مدت شاهد مثبت بودن تراز بازرگاني كشومان هم هستيم كه در نوع خود قابل توجه است. عملكرد تجارت خارجي كشورمان در مجموع حكايت از آن دارد كه با اجرايي شدن برجام شاهد بر ثمر نشستن چانه‌زني تجار و بازرگان كشورمان براي افزايش صادرات غيرنفتي هستيم كه اين مهم علاوه بر آثار مثبت برجام نشان‌دهنده آثار و نتايج پياده‌سازي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در دولت هم هست. با در نظر گرفتن اين موضوع در مدت يادشده واردات كشورمان به 12 ميليارد و 865 ميليون دلار رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 7 و 12 صدم درصد كاهش داشته است.

منبع : گمرک جمهوری اسلامی ایران 

11مرداد1395