چهارشنبه ، 27 شهريور 1398

انتشار هشتمین شماره نشریه ترابرد تا چند روز دیگر

بیستمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ 24 شهریور 98 با حضور حداکثر اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن ه...

پایندی به توافقات شرط لازم برای عقد توافق نامه است

نوزدهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی در تاریخ 17 شهریور ماه 98 با حضور حداکثر اعضای هیئت مدیره و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی...

رویکرد جدید گمرک با عث تسهیل ترانزیت خواهد شد

هفدهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی روز گذشته به تاریخ 3 شهریور 98 با حضور تمامی اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی شرکت های حمل ون...

تایید انجمن خراسان لزوم اجرایی شدن تعرفه کانتیترها است

شانزدهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز یکشنبه بیست مرداد ماه 98 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد به گزارش روابط عمومی انجمن خراس...

سه دستور جلسه برای کمیته ترانزیت استانداری ارسال شد

پانزدهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 13 مرداد ماه 98 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انج...

انتشار هشتمین شماره نشریه ترابرد تا چند روز دیگر پایندی به توافقات شرط لازم برای عقد توافق نامه است رویکرد جدید گمرک با عث تسهیل ترانزیت خواهد شد تایید انجمن خراسان لزوم اجرایی شدن تعرفه کانتیترها است سه دستور جلسه برای کمیته ترانزیت استانداری ارسال شد

گزارش تكميلي گمرك ايران از عملكرد تجارت خارجي كشور در چهار ماهه نخست سال‌جاري منتشر شد

نویسنده : مدیر سایت 1395/05/12

به گزارش روابط عمومي گمرك ايران به نقل از دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات، براساس آمار تجارت خارجي كشورمان در مدت يادشده در صادرات كالاهاي پتروشيمي كشورمان شاهد ركوردشكني سهم اين كالاها از كل صادرات كشورمان بوده‌ايم، به‌طوري كه با افزايش 41 و 51 صدم درصدي صادرات اين كالاها در سال‌جاري سهم اين كالاها از كل صادرات غيرنفتي به 41 و 51 صدم درصد افزايش يافته است. در اين مدت 6 ميليارد و 769 ميليون دلار انواع كالاي پتروشيمي به وزن 13 ميليون و 684 هزار تن از ايران به ساير كشورها صادر شد. سهم كالاهاي پتروشيمي از كل صادرات كشورمان در چهار ماهه نخست سال گذشته 35 و 52 صدم درصد بود.

همچنين شاهد رشد صادرات ساير كالاها در مدت يادشده بوده‌ايم به نحوي كه صادرات ساير كالاها از مرز 6 ميليارد و 627 ميليون دلار فراتر رفت و با افزايش 20 و 71 صدم درصدي سهم 40 و 64 صدم درصدي را از كل ارزش صادرات غيرنفتي كشورمان به خود اختصاص داد.

بنابراين گزارش با وجود افزايش صادرات پتروشيمي و ساير كالاها، شاهد كاهش صادرات ميعانات گازي در چهار ماهه نخست سال‌جاري بوده‌ايم، به طوري كه در اين مدت، صادرات ميعانات گازي 8 و 77 صدم درصد كاهش داشت و به مرز 2 ميليارد و 912 ميليون دلار رسيد و سهم ميعانات گازي از كل صادرات كشورمان به 17 و 86 صدم درصد كاهش يافت و جاي خود را به محصولات پتروشيمي و ساير كالاها داد.

افزايش واردات چين، تركيه و كره جنوبي از ايران

بنابر اين گزارش واردات چين، تركيه و جمهوري كره از ايران در مدت يادشده به ترتيب 8 و 81 صدم درصد، 10 و 26 صدم درصد و 2439 درصد افزايش يافت و اين در حالي است كه صادرات غيرنفتي ايران به كشورهاي امارات متحده عربي و عراق به ترتيب 8 و 61 صدم درصد و 4 و 61 صدم درصد كاهش يافته است. با اين وجود صادرات غيرنفتي كشورمان به ساير كشورها با رشد قابل‌توجهي همراه بود و در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 32 و 61 صدم درصد افزايش داشته است.

اقلام عمده صادرات

در چهار ماهه نخست سال‌جاري به ترتيب ميعانات گازي با 2 ميليارد و 912 ميليون دلار و سهم ارزشي 17 و 86 صدم درصد، گازهاي طبيعي مايع شده با يك ميليارد و 940 ميليون دلار و سهم ارزشي 11 و 89 صدم درصد، گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با 575 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 52 صدم درصد، روغن‌هاي سبك و فرآورده‌ها به جز بنزين با 510 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 13 صدم درصد و پروپان مايع شده با 494 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 3 صدم درصد عمده‌ترين كالاهاي صادراتي كشورمان بوده‌اند.

كشورهاي عمده صادركننده كالا به ايران

در چهار ماهه نخست سال‌جاري واردات كشورمان از كشورهاي عمده طرف معامله كاهش داشته است، به‌طوري كه در اين مدت ارزش واردات كشورمان از چين 16 و 47 صدم درصد، امارات متحده عربي 30 و 96 صدم درصد، جمهوري كره 26 و 22 صدم درصد، تركيه 18 و 46 صدم درصد و هند 3 و 92 صدم درصد كاهش داشته است. با اين حال واردات ايران از ساير كشورها 26 و 66 صدم درصد افزايش داشته و به 5 ميليارد و 211 ميليون دلار رسيده است.

اقلام عمده وارداتي

براساس اين گزارش در اين مدت كالاهاي اساسي همچنان جايگاه نخست را در ميان اقلام عمده وارداتي به خود اختصاص داده‌اند، به نحوي كه چهار قلم نخست عمده كالاهاي وارداتي كشورمان به اين كالاها اختصاص دارد و به ترتيب برنج با 475 ميليون دلار و سهم ارزشي 3 و 70 صدم درصد، ذرت دامي با 335 ميليون دلار و سهم ارزشي 2 و 60 صدم درصد، لوبياي سويا با 315 ميليون دلار و سهم ارزشي 2 و 45 صدم درصد، كنجاله سويا با 240 ميليون دلار و سهم ارزشي يك و 87 صدم درصد اختصاص دارد و قطعات منفصله جهت توليد اتومبيل سواري با ساخت داخل به ارزش 227 ميليون دلار و سهم ارزشي يك و 77 صدم درصد جايگاه بعدي را به خود اختصاص داده است.

آثار مثبت برجام در تجارت خارجي ايران

اين گزارش حاكي است در مجموع در چهار ماهه نخست سال‌جاري 16 ميليارد و 308 ميليون دلار انواع كالا از ايران به ساير كشورها صادر شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 21 و 11 صدم درصد افزايش داشته است.

اين در حالي است كه علاوه بر افزايش چشمگير صادرات غيرنفتي كشورمان در اين مدت شاهد مثبت بودن تراز بازرگاني كشومان هم هستيم كه در نوع خود قابل توجه است. عملكرد تجارت خارجي كشورمان در مجموع حكايت از آن دارد كه با اجرايي شدن برجام شاهد بر ثمر نشستن چانه‌زني تجار و بازرگان كشورمان براي افزايش صادرات غيرنفتي هستيم كه اين مهم علاوه بر آثار مثبت برجام نشان‌دهنده آثار و نتايج پياده‌سازي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در دولت هم هست. با در نظر گرفتن اين موضوع در مدت يادشده واردات كشورمان به 12 ميليارد و 865 ميليون دلار رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 7 و 12 صدم درصد كاهش داشته است.

منبع : گمرک جمهوری اسلامی ایران 

11مرداد1395