چهارشنبه ، 07 خرداد 1399

بازگشایی مرز میر جاوه درکش و قوس صورت جلسات است

پنجمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین الملل استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 21 اردیبهشت ماه 99 با حضور تمام اعضا در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی، بازگشایی مرز ...

ظرف 48 ساعت مشکل کامیون های سوخت صادراتی در مرز پاکستان حل می شود چ

هارمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ 14 اردیبهشت 99 با حضور تمام اعضا هیئت مدیره در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن ظ...

راه اندازی کریدور های جدید از مسیر ایران کلید خورد

سومین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 7 اردیبهشت 99 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی، وزارت را...

پیگیری معافیت دیرکرد کانتینر

دومین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 31 فروردین ماه 99 با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن...

نخستین جلسه هیئت مدیره با موضوع صدمات ناشی از کرونا به حمل و نقل برگزار شد

اولین جلسه هیئت مدیره با حضور تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسین روز گذشته به تاریخ 24 فروردین ماه 99 با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد .به گزراش روبط عمومی انجمن متاسفانه در پی شیوع ویروس کرون...

بازگشایی مرز میر جاوه درکش و قوس صورت جلسات است ظرف 48 ساعت مشکل کامیون های سوخت صادراتی در مرز پاکستان حل می شود چ راه اندازی کریدور های جدید از مسیر ایران کلید خورد پیگیری معافیت دیرکرد کانتینر نخستین جلسه هیئت مدیره با موضوع صدمات ناشی از کرونا به حمل و نقل برگزار شد

مشکل قاچاق فراتر از فرآیند اداری و تجهیزات است/ عده‌ای در برابر اصلاح سیستم مقاومت می‌کنند

نویسنده : مدیر سایت 1395/06/08


عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: بخش زیادی از افرادی که در جریان این فرآیند قاچاق هستند، موافق اصلاح سیستم‌های بازدارنده نیستند و بنابراین می‌توان انتظار اعمال نفوذ برای جلوگیری از این اقدامات را از جانب آنان داشت.
حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه متأسفانه نظام گمرکی دچار بی‌مبالاتی است و به همین جهت وسایل لازم جهت حل مشکل قاچاق را تأمین نمی‌کند، گفت: بخش زیادی از افرادی که در جریان این موضوع هستند موافق اصلاح سیستم‌های بازدارنده قاچاق نیستند و بنابراین می‌توان انتظار اعمال نفوذ برای جلوگیری از این اقدامات را از جانب آنان داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مبادله اسناد سازمان‌های مربوط به واردات از جمله گمرک، سازمان بنادر، راهداری و سازمان مالیاتی، روی کاهش قاچاق تاثیرگذار خواهد بود، گفت: حتماً اینطور است.یکی از مشکلات برخورد با قاچاق این است که تبادل اطلاعاتی بین سازمان‌های مختلف در این رابطه وجود ندارد چنانکه به‌طور مثال سیستم بانک مرکزی، گمرک، مالیاتی و حمل و نقل اطلاعات یکسانی در رابطه با محموله‌های وارداتی ندارند.

وی افزود: اگر این ارتباط برقرار و پنجره واحد واقعی ایجاد شود و این دستگاه‌ها اطلاعاتشان را در اختیار هم قرار دهند قطعاً یکی از دروازه‌های بزرگ قاچاق بسته خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان گمرک خود را مجهز به دستگاه‌های کشف قاچاق نمی‌کند، گفت: این را باید از خودشان سؤال کرد من برآوردی در این رابطه ندارم که بدانم این تجهیزات چقدر هزینه دارد، اما من در کل ساختار ساده‌انگاری و بی‌مبالاتی را در سیستم گمرک می‌بینم نه در افراد و یا در مدیران.

عبدالملکی تصریح کرد: مجموع نظام گمرکی دچار مشکلات اساسی است اما نظام نظارتی هم به‌طور کلی کارآیی کافی ندارد.

وی تاکید کرد: متأسفانه نظام گمرکی دچار بی‌مبالاتی است و به همین جهت مدتها وسایل لازم جهت حل مشکل را تأمین نکرده‌اند دستگاه‌های اسکنر یا نرم‌افزارهای شبکه‌هایی که برای ارتباط با دستگاه‌های دیگر استفاده می‌شود نصب نشده‌اند تا کالاهای وارداتی در گمرک قابل تشخیص شوند.

این کارشناس اقتصادی در خصوص نقش گروه‌ها و افراد ذی‌نفع در واردات و صادرات و اصلاح نشدن رویه رسمی کشور در رابطه با برخورد با قاچاق بیان کرد: بخش زیادی از افرادی که در جریان موضوع هستند موافق اصلاح این سیستم‌ها نیستند و علی‌القاعده می‌توان انتظار داشت که اینها اعمال نفوذ کرده و از این اقدام‌ها جلوگیری کنند.

وی افزود: این افراد ممکن است گاهی با اخلال‌گری این کار را انجام دهند و گاهی با فشار و بقیه اشکال فساد این کار را انجام دهند ولی در هر حال دست کسانی که ذی‌نفع هستند تقریباً در اینجا پیداست و آنها اجازه این تغییرات را برای جلوگیری از قاچاق نمی‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: به نظر من مسأله عدم برخورد با قاچاق تنها مرتبط با هزینه‌های دستگاه‌ها یا هزینه‌های اداری نیست، بلکه مسائل فراتر از اینهاست.

خبرگزاری فارس

8شهریور 1395