يک شنبه ، 24 آذر 1398

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی، بایدها و نبایدها

خراسان رضویمشهد- ایرنا- نخستین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در مسیر توسعه اقتصادی به همت انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی ۲۸ آذر ماه با حضور مسوولا...

انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی

انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی 🗓۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸🕗ساعت ۸ صبحمشهد مقدس اتاق_بازرگانی # انجمن صنفی حمل ونقل بین المللی ...

برگزاری کمیته ترانزیت استانداری به میزبانی انجمن

بیست و نهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسا ن رضوی شب گذشته به تاریخ 17 آذر ماه 98 با حضور تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسین در محل انجمن برگزار شد . به گزارش ...

گمرک همچنان درمسیر تعامل با بخش خصوصی

بیست و هفتمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ 3 آذر ماه 98 با حضور تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزار رواب...

ما بستر ساز و زمینه ساز هستیم و باید تلاش کنیم گره ها را بازکنیم

مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران:اولین گردهم آیی اعضای انجمن صنفی حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی با مدیران گمرکی کشور در راستای تعامل هرچه بیشتر و بهتر بخش دولتی و خصوصی رو...

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی، بایدها و نبایدها انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی برگزاری کمیته ترانزیت استانداری به میزبانی انجمن گمرک همچنان درمسیر تعامل با بخش خصوصی ما بستر ساز و زمینه ساز هستیم و باید تلاش کنیم گره ها را بازکنیم

چاره‌اندیشی برای دو گلوگاه قاچاق در گمرک/ «شرکت‌های بین‌المللی بازرسی» و «راه‌بند هوشمند» جایگزین ارزیاب و درب خروج می‌شوند

نویسنده : مدیر سایت 1395/06/23


رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه اطلاعات شرکت‌های بین المللی بازرسی کالا جایگزین ارزیاب گمرک خواهد شد، گفت:‌ یکی از چالش‌های موجود نیز «درب خروج» گمرک است که با راه‌بند هوشمند حل خواهد شد.
مسعود کرباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به شرکت‌های بازرسی بین‌المللی کالا اظهار داشت: این شرکت‌ها مورد قبول سازمان استاندارد بوده و مؤسسات استاندارد با این شرکت‌ها در زمینه بازرسی کالا طبق مقررات مربوطه به ارزیابی کمی و کیفی کالا می‌پردازند.

رئیس کل گمرک ادامه داد: بانک مرکزی و سیستم بانکی از شرکت‌های بازرسی کالا در زمینه تطبیق ارز پرداختی به کالاها و گشایش اعتبار به عنوان معتمد و ارزیاب همکاری دارند و بانک‌ها اگر بخواهند بابت کالایی ارز پرداخت کنند، به وسیله این شرکت‌ها کالای مورد نظر را بررسی و ارزیابی می‌کنند.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه کار این شرکت‌ها تطبیق اسناد و بررسی فیزیکی کالا را برعهده دارند، تصریح کرد: گمرک تاکنون از این امتیاز استفاده نکرده است و تاکنون بررسی کالا توسط ارزیاب خود گمرک انجام می‌شد.

رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه گمرک کالا را به دو شیوه بررسی می‌کند، بیان داشت: کالایی که نیاز به نمونه‌برداری و مجوز قانونی دارد و کالاهایی که نیاز به مجوز نداشته اما باید مشخص شود در کدام طبقه تعرفه‌ای قرار می گیرد تا بتوان سود بازرگانی و حقوق ورودی را محاسبه کرد.

کرباسیان افزود: شرکت‌های بازرسی کالا برای بانک‌ها و سازمان استاندارد، کار ارزیابی را انجام می‌دهند و گمرک می تواند همین اسناد را از طریق سیستم بانکی یا مستقیم دراختیار گیرد. در نتیجه می‌توان طبق اطلاعات ماهیت کالای وارداتی و مشخصات کمی و کیفی آن را متوجه شد.

وی ادامه داد: این اطلاعات در خصوص تعیین ماهیت کالا و نیز در تشخیص اینکه کالایی غیر از آنچه اظهارشده است کاربرد دارد بنابراین دیتای مورد نظر با اسناد تطبیق داده شده و اگر اظهار خلافی وجود داشته باشد برخورد خواهد شد.

رئیس کل گمرک در مورد اینکه آیا جرم احتمالی قاچاق بین شرکت‌های بازرسی کالا و گمرک در حال تقسیم شدن است، گفت: قبلاً برخی ارزیابان گمرک هنگام ارزیابی، کالا را چیز دیگری می‌دیدند، اکنون باید اسناد اظهارکننده با ارزیابی فیزیکی بررسی شود. همچنین کارشناس در این حالت فقط به نظر ارزیاب توجه نمی‌کند و مانیفست، بارنامه شرکت حمل، اسناد، ثبت سفارش و قبض انبار توجه کند.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که اگر این توجهات بود مشکلات فعلی پیش نمی‌آمد، بیان داشت: اکنون در سیستم نواقص و موارد خلاف مشخص می‌شود. اسناد شرکت‌های بازرسی یک بخش از اطلاعات مربوط به کالا است و ابزار جدیدی برای تطبیق اطلاعات خواهد بود.

کرباسیان یادآور شد: اگر بارنامه شرکت حمل، گواهی بازرسی، گواهی مبدأ الکترونیکی و دیگر موارد به شکل سیستمی گرفته شود، اطلاعات قابل اتکا خواهد بود. اکنون گواهی مبدأ دستی می‌آید که ارزش چندانی ندارد و باید سیستمی از کشور مبدأ گرفته شود.

وی با تاکید براینکه اگر بتوان اسناد مستدل، غیر از اطلاعات اظهارکننده کالا گرفته شود ریسک قاچاق بالا می‌رود، عنوان کرد: اکنون دیتای خام اطلاعات شرکت‌های بازرسی گرفته می‌شود که می‌توان به کمک آن صحت سنجی کالا را انجام داد. فساد جایی است که ارزیاب گمرک با صاحب کالا بالای سر کالا رفته و کالا طور دیگری دیده می‌شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه دو فرایند اکنون مشکل گمرک است، بیان داشت: ارزیابی و درب خروج همچنان معضل است که در مناقصه‌ای به دنبال راه اندازی راهبند هوشمند بدون دخالت نیروی انسانی هستیم.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه از اواخر شهریور اطلاعات بازرسی کالا از شرکت‌های معتبر اخذ خواهد شد، تصریح کرد: در این صورت نیازی به ارزیاب گمرکی نیست. فساد این است که از 10 کانتینر، 9 مورد آن متفاوت از اظهارنامه کالا است، اما بازرسی نمی‌تواند بگوید که ندیدم. از همه مهمتر ارزیابی را می‌توان قبل از اظهار تطبیق داد، زیرا بازرسی در کشور مبدأ صورت می‌گیرد، زمان تحریم نتوانستیم کالا را بازرسی کنیم به همین علت در مقصد انجام می‌شود. اکنون در چین و برخی کشورهای دیگر این کار انجام می‌شود. بنابراین از این اطلاعات بدون هیچ هزینه‌ای استفاده خواهد شد.

خبرگزاری فارس

22شهریور1395