همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی، بایدها و نبایدها

خراسان رضویمشهد- ایرنا- نخستین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در مسیر توسعه اقتصادی به همت انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی ۲۸ آذر ماه با حضور مسوولا...

انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی

انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی 🗓۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸🕗ساعت ۸ صبحمشهد مقدس اتاق_بازرگانی # انجمن صنفی حمل ونقل بین المللی ...

برگزاری کمیته ترانزیت استانداری به میزبانی انجمن

بیست و نهمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسا ن رضوی شب گذشته به تاریخ 17 آذر ماه 98 با حضور تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسین در محل انجمن برگزار شد . به گزارش ...

گمرک همچنان درمسیر تعامل با بخش خصوصی

بیست و هفتمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ 3 آذر ماه 98 با حضور تمام اعضای هیئت مدیره و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزار رواب...

ما بستر ساز و زمینه ساز هستیم و باید تلاش کنیم گره ها را بازکنیم

مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران:اولین گردهم آیی اعضای انجمن صنفی حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی با مدیران گمرکی کشور در راستای تعامل هرچه بیشتر و بهتر بخش دولتی و خصوصی رو...

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی، بایدها و نبایدها انتشار پوستر اولین همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی در مسیر توسعه اقتصادی برگزاری کمیته ترانزیت استانداری به میزبانی انجمن گمرک همچنان درمسیر تعامل با بخش خصوصی ما بستر ساز و زمینه ساز هستیم و باید تلاش کنیم گره ها را بازکنیم

چرخه تخریب قاچاق در اقتصاد ملی/ اعلام آمارهای گمراه‌کننده با دخالت افراد متنفذ

نویسنده : مدیر سایت 1395/06/23


کارشناس اقتصادی با اشاره به آثار زیانبار قاچاق بر اقتصاد گفت: برخی افراد از مالیات فرار کرده حقوق گمرکی را پرداخت نمی‌کنند و توسط دوستان دولتی خود آمار و ارقام گمراه کننده برای انحراف افکار عمومی به مردم می‌دهند.
فرشید سیم بر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه توانا خبرگزاری فارس درباره سامانه‌های ایجاد شفافیت مرتبط با قاچاق کالا، گفت: باید مراکز توزیع این کالاها در کشور به طور دقیق شناسایی و این مراکز باید اوراق ترخیصی که از سوی گمرک برای این کالاها دریافت می‌کند را برای آن کالاها ارائه دهد.

وی ادامه داد: در صورتی که مراکز توزیع این اوراق ترخیص گمرک را نداشته باشند دولت نباید اجازه توزیع این کالاها را در درون کشور بدهد و در واقع باید حدود و ثغور کشور را محافظت کند تا این کالاها از مرزهای کشور وارد نشود.

سیم‌بر تصریح کرد: دولت باید با هر کشوری که از آن کالا وارد می کند وارد مذاکره شود و از آنها دقیقا آمار بخواهد و آمار و اطلاعات صادرات آن کشورها را بدست آورد،اگر آن کالاها به دست گمرک نرسیده باشد باید آن فردی که این کالاها را از خارج وارد کرده است مورد مواخذه و پیگرد قانونی قرار گیرد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص نقش افراد ذی نفوذ در اصلاح نشدن رویه‌های رسمی کشور گفت: این افراد از مالیات فرار کرده و حقوق گمرکی را پرداخت نمی‌کنند و آمار و ارقام گمراه کننده را توسط دوستان خود که در دستگاه های دولتی هستند برای انحراف افکار عمومی در اختیار مردم قرار می‌دهند.

وی اظهار داشت: رقم قاچاق حدود 24 میلیارد دلار است که با توجه به کل واردات کشور که نزدیک به 55 میلیارد دلار است تقریبا حدود 45 درصد ارزش کل واردات کشور را شامل می شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: این رقم فوق العاده زیاد است و در اصطلاح این فقط ضرر مستقیمی است که از محل پرداخت نشدن عوارض گمرکی به کشور وارد می شود و درآمد دولت را به شدت کاهش می دهد.

سیم بر افزود: این امر عوارض جانبی دیگری نیز دارد و بر روی صنایع اثر مخربی بر جای می‌گذارد، بخش اشتغال در درون صنعت را به طور کلی تضعیف می کند چنانکه مانع از سرمایه گذاری و فعالیت مجدد صنایع خواهد شد و در پی آن ظرفیت های راکدی در صنایع به وجود خواهد آمد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: این افراد برای آنکه بتوانند تا حدودی این هزینه‌ها را جبران کنند هزینه‌های سرانه کالا را بالا خواهند برد که در این صورت قیمت کالاها افزایش خواهد یافت و صادرات کشور به شدت کاهش می یابد.

وی در پایان یادآور شد: با کاهش صادرات، دریافتی‌های ارزی کاهش می یابد و کاهش قیمت نفت و وضعیت ضعیف بازار نفت در سطح جهان نیز درآمد ارزی را کاهش خواهد داد،بنابراین با توجه به کمبود دریافتی های ارزی از واردات کالاهایی همچون ماشین آلات و یا مواد اولیه که مورد نیاز صنایع است محروم خواهیم شد، در نتیجه صنایع نمی توانند رشد پیدا کنند و روز به روز ضعیف تر و غیر قابل رقابت‌تر در سطح جهان خواهند شد.

بر اساس این گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام می‌کند حجم کالای قاچاق در کشور سال گذشته به 15میلیارد دلار کاهش یافته است.

خبرگزاری فارس

21 شهریور1395