دوشنبه ، 23 فروردين 1400

دردسر های همیشگی؛ این بار میلک

دومین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکتهای حمل ونقل بین المللی استان خراسان رضوی روز گذشته به تاریخ 22 فروردین ماه 1400 با حضور حداکثر اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی ان...

گره‌های رسانه‌ای در مسیر ترانزیت است

گزارش انجمن حمل‌ونقل خراسان رضوی از ضرورت مانع‌زدایی و پشتیبانی‌:انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی استان خراسان رضوی با بیش از 200 شرکت عضو و عهده داری بالغ بر 40 درصد از حجم ترا...

میزان دقیق خسارت آتش سوزی در اسلام قلعه چقدر است؟

نخستین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی روز گذشته به تاریخ 15 فروردین ماه 1400 با حضور تمام اعضا و یکی از بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی انجمن عزم جدی...

آخرین جلسه 99 برگزار شد

آخرین جلسه هیئت مدیره و چهل و هشتمین جلسه درسال 99 با حضور حداکثر اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد.به گزراش روابط عمومی، هیئت مدیره انجمن در آخرین جلسه ضمن مرور مسائل و پیگیری های انجام شده ...

ایران در خواست جبران خسارت کرد

چهل و پنجمین جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی استان خراسان رضوی شب گذشته به تاریخ ۱۷ اسفندماه ۹۹ با حضور تمام اعضا و بازرسین در محل انجمن برگزار شد .به گزارش روابط عمومی ان...

دردسر های همیشگی؛ این بار میلک گره‌های رسانه‌ای در مسیر ترانزیت است میزان دقیق خسارت آتش سوزی در اسلام قلعه چقدر است؟ آخرین جلسه 99 برگزار شد ایران در خواست جبران خسارت کرد

هرمزگان؛ پشتوانه ترانزیت کالاهای کشورهای عضو اکو

نویسنده : 1399/12/27


دنیای‌اقتصاد : معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه گفت: هرمزگان توان بالایی در پشتیبانی ترانزیت کشورهای عضو اکو دارد و پشتوانه‌ای قوی در این حوزه است. سیدرسول مهاجر در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس اظهار کرد: مهم‌ترین نقش اکو برای کشورهای عضو، توسعه روابط اقتصادی آن است.
وی افزود: بدون شک ظرفیت‌های استان هرمزگان در ابعاد تجاری نسبت به دیگر استان‌های کشور بسیار ویژه‌تر است و دستگاه‌های اجرایی درخصوص ظرفیت‌های اکو باید اطلاعات و آگاهی لازم را داشته باشند، چراکه ظرفیت‌های اکو می‌تواند اقتصاد منطقه را متحول کند. مهاجر تاکید کرد: حجم مبادلات تجاری اکو در سال‌های اخیر رشد مطلوبی داشته و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای به‌ویژه در میان کشورهای در حال ‌توسعه یک ضرورت جدی است.

وی اظهار امیدواری کرد: برگزاری نشست با کشورهای عضو اکو و معرفی ظرفیت‌های استان هرمزگان بتواند نقش موثری در ایجاد آگاهی درخصوص شناخت موانع و مشکلات توسعه روابط تجاری و اقتصادی کشورهای عضو اکو داشته باشد و بتواند دستاورد بسیاری خوبی برای استان هرمزگان داشته باشد.

هرمزگان ارزان‌ترین راه دسترسی به بازارهای جهان
معاون امور بین‌الملل اتاق ایران نیز با اشاره به ظرفیت‌های هرمزگان در بخش تجاری، گفت: هرمزگان سریع ترین و ارزان‌ترین راه دسترسی کشورهای اکو به زنجیره تجارت جهانی است. محمدرضا کرباسیان در این نشست اظهار کرد: مزیت‌های هرمزگان نسبت به دیگر استان‌های جنوبی ویژه بوده و نگاه‌ها به این استان جهانی است. وی بیان کرد: اتاق بازرگانی بندرعباس در این دوره مدیریتی یکی از اتاق‌های پیشرو و مطالبه‌گر است که در مدت کوتاهی توانسته با کشورهای متعددی ارتباط ایجاد و تفاهم‌نامه همکاری امضا کند. کرباسی ادامه داد: تعامل نمایندگی وزارت امور خارجه با اتاق بازرگانی بندرعباس در نوع خود بی‌نظیر است و در مقیاس بین‌المللی دستاوردهای بسیار خوبی را برای هرمزگان رقم خواهد زد.

ظرفیت هرمزگان در میزبانی رویدادهای تجاری
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس نیز گفت: هرمزگان ظرفیت بالایی در میزبانی از رویدادهای تجاری مرتبط با کشورهای اکو دارد. سعید شعبان یادآور شد: اتاق بازرگانی بندرعباس در ماه‌های اخیر ارتباط‌های قابل توجهی با اتاق‌های بازرگانی برخی کشورها برقرار کرده است. وی افزود: هرمزگان دارای پیشینه بالایی در امور تجاری و بازرگانی است که می‌توان با مدیریت صحیح و هدف‌گذاری لازم، ظرفیت‌های نهفته آن را عملی کرد.

شعبان یادآور شد: نمایندگی وزارت امورخارجه به‌عنوان بخش دولتی در کنار فعالان اقتصادی و بازرگانی و اتاق بازرگانی بندرعباس بوده و خواهد بود. رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به رایزنی‌های این نمایندگی و اتاق بازرگانی استان برای برگزاری نشست مشترک بین بخش‌های تجاری کشورهای عضو اکو و استان با هدف معرفی ظرفیت‌های تجاری تولیدی استان در بخش‌های مختلف اشاره و افزود: برگزاری چنین رویدادهایی می‌تواند گام مهمی در توسعه امور اقتصادی و تجاری کشور باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس نیز گفت: در حال حاضر رویه صادرات با مشکلاتی روبه‌رو است و بازرگانان از رویه فعلی زیان دیده‌اند. محمدرضا صفا اظهار کرد: استان هرمزگان از ظرفیت‌های گوناگونی در ابعاد مختلف نظیر کشاورزی، صنعت و معدن برخوردار است. وی بیان کرد: این استان در حال حاضر در بخش صادرات آبزیان در کشور حرف اول را می‌زند و رتبه یک کشور را به خود اختصاص داده است.

صفا ادامه داد: برخی قوانین غیرکارشناسی موجب شده صادرکنندگان محصولات کشاورزی و به دنبال آن کشاورزان ضررهای فراوانی را متحمل شوند.

وی ادامه داد: هرمزگان در کشت گلخانه‌ای رتبه نخست را دارد و بهترین نوع نارنگی مربوط به این استان است و بهترین نوع خرما و محصولات خرمایی متعلق به استان هرمزگان است که در کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی کشورهای اروپایی طرفداران فراوانی دارد.

صفا گفت: دلیلی ندارد که استانی با چنین ظرفیت‌هایی برای صادرات محصولاتش به کشورهای هدف با مشکل مواجه باشد و باید برای تولیدات خارج از فصل استان هرمزگان که بازار بسیار خوبی در کشورهای دیگر دارد اولویت بندی شود.

وی تاکید کرد: ممنوع کردن صادرات سیب و پرتقال و نبود تعادل در صادرات برخی محصولات بازار را با کمبود و مشکل قیمت مواجه کرده و این در حالی است که می‌توان با یک برنامه مدون محصولات خارج از فصل استان هرمزگان را جایگزین صادرات محصولی نظیر سیب کرد.

وی تصریح کرد: باید در کنار صادرات محصولی مانند سیب محصولات خارج از فصلی همچون گوجه فرنگی، خیار، بادمجان و فلفل قرار بگیرد که اتاق بازرگانی در این زمینه نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده است.

صفا ضمن قدردانی از تلاش‌ها و پیگیری‌های رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در رایزنی برای ارتباط اتاق بازرگانی بندرعباس با کشورهای هدف و تلاش معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران در این خصوص بیان گفت: برگزاری نشست با کشورهای سنگال، چین، افغانستان، پرتغال و قزاقستان با هدف معرفی ظرفیت‌های استان هرمزگان و در آینده‌ای نزدیک برگزاری نشست با کشورهای عضو اکو نشان دهنده عزم راسخ اتاق برای گسترش روابط بین‌المللی است.

منبع:دنیای اقتصاد27 اسفند 99